İLETİŞİM 0262 643 74 47

Fadalı Bilgiler

TÜRKİYEDE YAPI SEKTÖRÜ

insaat

Türk yapı sektörü raporu açıklandı

Yabancıların gayrimenkul alımları 2015 yılında yüzde 3,8 azalarak 4,16 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) “Türk Yapı Sektörü Raporu 2015″in son çeyrek verilerini güncelleyerek 2016 ilk çeyrek verilerini açıkladı.

“Türk Yapı Sektörü Raporu”na göre Türkiye ekonomisi 2015’in son çeyreğinde yüzde 5,7, inşaat sektörü yüzde 5,4 büyüdü. Ülke ekonomisi 2015’te yüzde 4 büyürken Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörü 2015’te 1,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

İnşaat sektörü büyümesinde önemli rolü bulunan kamu inşaat harcamaları 2015 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,4 büyürken, özellikle sadece kamu inşaat harcamalarında son üç çeyrek dönemde gerçekleşen büyümenin nedenleri arasında 2015 yılının ikinci yarısında yapılan iki genel seçimin olduğu düşünülüyor. Eş zamanlı olarak özel kesim inşaat harcamaları ise 2015 yılında yüzde 1,2 küçülme kaydetti.

Toplam inşaat harcamaları rakamları ise 2015 yılında 175 milyar liraya ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 7,8 arttı. İnşaat harcamalarının yükselmesindeki en büyük pay sahibi ise kamu inşaat harcamalarındaki artış oldu.

– Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri 2015’te yüzde 25,3 azaldı

Rapora göre 2014 yılından itibaren Türkiye’de konut satışlarının rekor seviyelerde devam etmesine karşılık 2015 yılına ait inşaat malzemeleri sanayisinde ihracat yüzde 19,8 geriledi. İnşaat malzemeleri sanayi üretimi ise 2015 yılında sınırlı olarak, sadece yüzde 0,8  arttı.

Yabancıların gayrimenkul alımları ise 2015 yılında yüzde 3,8 azalarak 4,16 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışında üstlenilen müteahhitlik hizmetlerinde de benzer şekilde küçülme oldu. Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri 2015 yılında yüzde 25,3 azaldı.

 

Türk Yapı Sektörü Raporu 2015 Açıklandı

Yapı-Endüstri Merkezi'nin her yıl hazırladığı “Türk Yapı Sektörü Raporu”nun 21.si, "Ekonomistler Türk Yapı Sektörünü Değerlendiriyor / Türk Yapı Sektörü 2015 Analizleri ve 2016 Öngörüleri” konulu etkinlikte açıklandı. Uzman ekonomistlerin raporu değerlendirdiği etkinlikte, inşaat ve gayrimenkul sektörü mercek altına alındı.

Türk Yapı Sektörü Raporu 2015 Açıklandı

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından, 21 yıldır aralıksız olarak yayımlanan Türk Yapı Sektörü Raporu'nun 2015 verileri paylaşıldı. Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel işbirliği ile gerçekleştirilen raporda, Türkiye ekonomisi, küresel ekonomik göstergeler, inşaat-gayrimenkul sektörü, müteahhitlik hizmetleri ve yapı malzemeleri sektörüne ilişkin veriler açıklandı.

Türk Yapı Sektörü Raporu 2015’teki verileri değerlendiren Can Fuat Gürlesel, konuşmasına dünya ekonomisindeki sonuçları analiz ederek başladı ve 2015 yılında dünya mal ticaretindeki daralmanın çok etkileyici olduğunun altını çizdi. İhracat büyüklüğündeki daralmanın nedenini, ihracattaki koşulların zorlaşmasına bağlayan Gürlesel, "Türkiye ekonomisinde ise 2015 seçimleri, terör olayları ve dış politika sorunlarına rağmen büyüme verileri arttı. Toparlanma görüldü" dedi. Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün cari işlemler açığındaki daralmayı tetiklediğini ifade eden Gürlesel, enflasyon oranlarındaki ve döviz kurundaki artışın Türkiye ekonomisini önemli derecede etkilediğini vurguladı."1.29 milyonluk konut satışı beklenmedik bir gelişme"
Gayrimenkul ve inşaat sektöründeki verileri de yorumlayan Gürlesel, "Türkiye'de inşaat sektöründe çok tatmin edici bir büyüme gerçekleşmedi. Ekonomi yüzde 4 büyürken, inşaat sektörü biraz yavaşladı. Özellikle özel sektörün inşaat harcamaları sınırlı kaldı" diye konuştu. Konut satışlarının ise beklenenin üzerinde gerçekleştiğini ifade eden Gürlesel, şunları söyledi: "2014'de 1.16 milyon konut satışı ile gayrimenkul sektörü rekor kırmıştı. Bir daha böyle bir satış rakamının yakalanmasının zor olduğunu düşünmüştük ancak 2015'de 1.29 milyon konut satıldı. Bu bizim için beklenmedik bir satış rakamı oldu."Kentsel dönüşümde ise bir yavaşlamanın söz konusu olduğunu anlatan Gürlesel, "Yabancılara 22 bin 830 konut satılmış. Bu çok büyük bir rakam değil. Toplam satışın yüzde 2-3 gibi. İlk sırada İstanbul var" dedi. Son olarak inşaat malzemeleri ihracatına değinen Gürlesel, dış pazarlarda önemli düşüşler yaşandığını belirterek, "Yakın ülkelerle olan ilişkilerin bozulması ve o ülkelerde yaşanan siyasi sıkıntılar nedeniyle ihracattaki sorunlar devam edebilir" diye belirtti.

"Türk Lirası yüzde 25 değer kaybetti"

Can Fuat Gürlesel'in sunumunun ardından düzenlenen panelde Finansal Piyasalar Uzmanı-Yazar Ali Ağaoğlu, Ekonomist-Yazar Mahfi Eğilmez ve İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez, Türk Yapı Sektörü Raporu 2015'i değerlendirdi.

Panelde söz alan Mahfi Eğilmez, 2015'in çok parlak bir yıl olmadığını ve 2016'ya da iyi başlanmadığını belirterek, "2008'den itibaren Türkiye ivme kaybediyor. Özellikle Avrupa Birliği müzakerelerindeki sürecin bunda çok etkisi var.  Süreç ilk başladığın yabancı sermaye girdisi oldu ama şimdi düştü. Kurda da darbe yedik. Türk Lirası yüzde 25 değer kaybı yaşadı" dedi. Konut satışlarındaki artışı ise reel faizin sıfır civarında olmasına bağlayan Eğilmez, insanların gayrimenkulü önemli bir yatırım aracı olarak gördüğünü dile getirdi."Konut yatırım aracı olarak ön planda"
Daha sonra söz alan Mustafa Sönmez de, Türkiye ekonomisindeki büyümede inşaat sektörünün önemli bir katkısı olduğunu ifade ederek, "2010'dan beri konut fiyatlarındaki artış oranı yüzde 86'yı buldu. Çünkü konut bir yatırım aracı olarak görülüyor" dedi. Ali Ağaoğlu ise inşaat sektörünün endüstriyel tarafında yatırımların azaldığını ve AVM kiralarının düştüğünü hatırlatarak, işsizlik ve asgari ücret gibi etkenlerin sektörü etkilediğini söyledi.

Türk Yapı Sektörü Raporu 2015'in dijital versiyonu için tıklayınız.Etiketler:
YAPI SEKTÖRÜ İNŞAAT YAPIMI KAT KARŞILIĞI


İletişim Bilgileri

  • Adres: MEVLANA MAHALLESİ 854 SOKAK NO:1 KAT:2 - GEBZE/KOCAELİ
  • Telefon: İLETİŞİM 0262 643 74 47
  • Fax: 0262 643 74 47
  • Email: info@komsuinsaat.com.tr
KOMŞU İNŞAAT

© 2016. KOMŞU İNŞAAT www.www.komsuinsaat.com.tr